آیا جاروبرقی ها نیاز به سرویس دارند؟

سرویس دهی منظم جاروبرقی می تواند به کارکرد عالی و افزایش عمر موتور کمک کند یا حداقل از خرابی زودهنگام جلوگیری کند. شما باید حداقل هر 12 ماه یکبار جاروبرقی خود را سرویس کنید. بنابراین از سرویس منظم جاروبرقی خود غافل نشوید. در واقع جاروبرقی ها بسته به کیفیت، دفعات استفاده و نگهداری عمومی، معمولاً 8 تا 12 سال دوام می آورند. با نگهداری و تعمیر جاروبرقی خود در صورت لزوم می توانید عمر مفید آن را افزایش داده و هزینه آن را کاهش دهید.

نظافت جاروبرقی اهمیت زیادی دارد. هزینه های تعمیرات جاروبرقی گاهی آنقدر بالاست که اگر قبل از خراب شدن آن اقدام به سرویس کردن کنیم، از بسیاری از هزینه های جلوگیری کرده ایم. علت کم شدن مکش جاروبرقی را در عدم تمیز کردن جاروبرقی می توان پیدا کرد.

با تمیز کردن فیلتر جاروبرقی و  کیسه جاروبرقی های سلطی از بسیاری از خرابی های احتمالی پیشگیری کنید. اما سوالاتی که پیش می آید این است که: نحوه سرویس کردن جاروبرقی چگونه است؟ چگونه کیسه جارو برقی را تمیز کنیم؟ چگونه فیلتر جاروبرقی را تمیز کنیم؟ در این مطلب به این سوالات خواهیم پرداخت.

آیا جاروبرقی ها نیاز به سرویس دارند؟

آیا جاروبرقی ها نیاز به سرویس دارند؟

نحوه سرویس کردن جاروبرقی

قبل از تمیز کردن جارو برقی، از عدم اتصال آن به  برق مطمئن شوید. یک بار در ماه، از یک پارچه مرطوب و مواد شوینده ملایم برای پاک کردن هرگونه آلودگی از پوشش، شلنگ ها و اتصالات استفاده کنید.

در صورت بروز انسداد، سیم را از برق بکشید و میله جارو برقی، شیلنگ و همچنین درگاه های ورودی و خروجی را بررسی کنید تا از انسداد در آنها اطمینان حاصل کنید.

اگر غلتک روی میله محکم شده و با نخ پیچیده یا با الیاف مسدود شده است، آنها را با قیچی یا درزگیر برش دهید. قبل از رفع هرگونه انسداد، اطمینان حاصل کنید که دستگاه از پریز برق جدا شده است.

کیسه های جاروبرقی را هر هفته یا به دفعات مورد نیاز خالی یا عوض کنید. از علت های کم شدن مکش جارو برقیاین است که هوا از طریق کیسه عبور می کند و با پر شدن آن، جریان هوا و مکش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مرتباً کیسه جارو برقی را چک کنید و اجازه ندهید بیش از سه چهارم پر شود.

اگر می خواهید کیسه های پارچه ای را در خانه خالی کنید بهتر است کیسه را درون یک کیسه زباله بزرگ خالی کنید. اما توصیه می کنیم این کار را در فضای باز و خارج از خانه انجام دهید.  اگر این کار را باید در داخل خانه انجام دهید،  برای به حداقل رساندن انتشار گرد و غبار، می توانید کیسه جارو برقی را درون یک کیسه بزرگ زباله قرار دهید، سپس کیسه زباله را با یک دست بسته نگه دارید در حالی که کیسه جارو برقی را با دست دیگر خود تمیز می لرزانید.

اگر جارو برقی شما مخزن آشغال دارد، آن را خالی کنید و سپس فقط با آب ساده بشویید (هرگز مواد شوینده اضافه نکنید) و قبل از جای گذاری آن را کاملا خشک کنید. سیکلون داخلی و پارچه کیسه جاروبرقی هرگز نباید مرطوب شوند. برای از بین بردن تجمع پرزهای روی کیسه، آن را با یک برس خشک تمیز کنید.

هر دو یا سه سال یک بار، برای تمیزکاری حرفه ای و تعویض قطعات آسیب دیده ، جاروبرقی خود را به نمایندگی یا تعمیرگاه قابل اعتماد بسپارید.

جالب است بدانید که بیشتر خرابی های دستگاه جاروبرقی به دلیل پارگی پاکت و نفوذ خاک به موتور دستگاه، یا درست قرار نگرفتن کیسه در جای خود یا کهنه بودن کیسه جارو برقی و نشت خاک به درون دستگاه رخ می دهد. بنابراین خرید پاکت جاروبرقی و توجه به سیکل تعویض آن اهمیت می یابد.

پاکت جاروبرقی سطلی

پاکت یکبار مصرف جارو برقی سطلی را به طور منظم تعویض کنید. برای جلوگیری از کاهش مکش جارو برقی و خاک گرفتن درون جارو و موتور دستگاه، باید مرتبا پاکت جارو برقی را عوض کنید. بعضی از افراد فکر می کنند زمان تعویض پاکت جاروبرقی زمانی است که کیسه تا انتها پر شده است اما باید بدانید که وقتی دو سوم پاکت پر شد، باید کیسه را عوض کنید. این کار به سلامت دستگاه شما نیز کمک می کند و از نفوذ خاک به درون اجزای داخلی آن نیز جلوگیری می کند.

خرید پاکت جارو برقی

خرید کیسه جاروبرقی از نگرانی های انتشار غبار درون خانه و ایجاد یا تشدید آلرژی می کاهد. درواقع افرادی که در ساختمان ها یا آپارتمان ها زندگی می کنند ترجیح می دهند به جای تعویض و شست و شوی پاکت جاروبرقی، کیسه ای نو تهیه کنند.

در خرید پاکت جاروبرقی به مدل دستگاه خود توجه کنید. زیرا گاهی محفظه قرارگیری در مدل های مختلف با هم متفاوت است.  برای خرید پاکت جاروبرقی از فروشگاه های معتبر، ما در مقابل شما هستیم.

زمان تعویض پاکت جاروبرقی

زمان مناسب برای تعویض کیسه جاروبرقی می تواند با توجه به تعداد دفعات جارو کشیدن و نوع دستگاه شما بسیار متفاوت باشد. بهترین پاسخ این است که بهتر است پاکت جاروبرقی خود را قبل از استفاده چک کنید. حداقل ماهانه پاکت جاروبرقی خود را چک کنید. اگر احساس می کنید کیسه کاملاً پر است، پس احتمالاً درست فکر می کنید که زمان تعویض آن رسیده است. اگر هر بار که جارو برقی می زنید، کف خانه ی شما پر از خز، گرد و غبار یا آشغال های کوچک است، مطمئن باشید باید کیسه جاروبرقی خود را عوض کنید. کم شدن مکش جاروبرقی نیز از علائم زمان تعویض جاروبرقی است.

حتی اگر به بهترین شیوه نیز از جارو برقی خود محافظت کنید، باز هم نیاز است تا هر سال یک سرویس کلی داشته باشید. برای سرویس اساسی جاروبرقی بهتر است این کار را به تعمیرکار حرفه ای این کار برسانید. این نکته را در گوشه ای از ذهن خود داشته باشید که اغلب خرابی های جاروبرقی ناشی از پاکت جاروبرقی است. گاهی پاکت جاروبرقی مناسب دستگاه شما نیست. یا پاکت جاروبرقی بیش از حد پرشده و خاک را به داخل موتور وارد کرده و باعث اختلال در عملکرد جاروبرقی می شود. برای تعویض پاکت جاروبرقی که پر شده است نیز بهتر است خارج از منزل آن را خالی کنید و با بستن دهان با شال و روسری، کیسه را به زمین بکوبید و خاک های چسبیده به دیواره را از آن خارج کنید. برای تضمین کیفیت و سلامت دستگاه جاروبرقی نیز می توانید برای خرید پاکت جاروبرقی جدید اقدام کنید.