نکاتی که باید قبل از خرید رزین چوب به آن‌ دقت کنید

نکاتی که باید قبل از خرید رزین چوب به آن‌ دقت کنید:امروزه زمینه جدید کار با رزین اپوکسی،کار با رزین و چوب می باشد که در آن ساخت میز و اجسام دکوراتیو با تلفیق رزین اپوکسی و چوب است این نوع کاربرد رزین اپوکسی در ساخت وسایل دکوراتیو، از سود‌دهی چشمگیر و درآمد بسیار خوبی داردبرخوردار می باشد.درصورتی که به دنبال آموزش کامل کار با رزین  و چوب هستیدتوصیه میکنیم در کلاس های آموزش کار با رزین و چوب مدرسه معماری آرت کانر ثبت نام کنید تا با آموزش های اساتید حرفه ای در این رشته به تمامی تکنیک رزین و چوب تسلط پیدا کنید و کار خود را به صورت جدی با تکه چوب های پولساز و تلفیق آن با رزین اپوکسی شروع کنید.اگر شما عزیزان علاقه مند به رشته وودگلس می باشید باید به هنگامخرید رزین به مواردی دقت کنید تا مناسب ترین رزین اپوکسی را خریدار کنید.به دلیل اهمیت این مورد تصمیم گرفته ایم تا نکاتی که باید قبل از خرید رزین چوب به آن‌ دقت کنید را برای شما بیان کنیم.تا انتهای اینمقاله همراه ما باشید:

رزین اپوکسی چوب چه کاربردی دارد؟

امروزه کار با رزین اپوکسی بسیار فراگیر شده است و علاقه مندانی را به سوی خود جذب کرده است، ساخت میز و اجسام دکوراتیو با تلفیق رزین اپوکسی و چوب است که از کاربرد‌های زیر برخوردار می باشد:

مقاومت‌دهی به چوب و بستن منافذ آن.
ساخت انواع مختلف میز ترکیبی.
ساخت تایل‌های دکوراتیو.
ساخت گردنبند رزینی و دستبند با کمک رزین اپوکسی چوب
جلادهی و نمایش زیبایی چوب با کمک رزین اپوکسی

نکاتی که باید قبل از خرید رزین چوب به آن‌ دقت کنید

نکاتی که باید قبل از خرید رزین چوب به آن‌ دقت کنید

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افرادی را که در این حرفه کار می کنند را به خود مشغول کرده این است که در زمان خرید رزین اپوکسی چوب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟در این قسمت از مقاله سعی کرده‌ایم مهم ترین و با اهمیت ترین نکات را برای شما بیان کنیم، نکاتی که از موارد ابتدایی خرید اپوکسی تا موارد حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد شامل موارد زیر می باشد:

ظرف رزین باید پلمپ باشد:

به پلمب‌بودن ظروف رزین چوب دقت کنید، ظروف دریافتی شما باید پلمب باشند و حتماً فوم محافظ داشته باشند تا از تبادل هوا جلوگیری کند چون اپوکسی و هاردنر نباید با درب باز در معرض هوای آزاد قرار گیرند.

ظرف رزین باید دارای برچسب و دستورالعمل باشد:

دقت کنید رزین اپوکسی خریداری‌ شده دارای برچسب باشد. ظرف بدون برچسب و دستور مصرف را نخرید. هر رزین اپوکسی و هاردنر، دستور مصرف خاص خودشان را دارد و نمی‌توان آن‌ها را به روش دلخواه مخلوط کرد. مثلاً شما نمیتوانید رزین اپوکسی و هاردنری که نسبت اعلامی آن 1 به 2 است را به نسبت 1 به 1 استفاده کنید.

دقت به سایز ظروف و نوع رزین و هاردنر

ظرف بزرگ‌تر، رزین اپوکسی است که روی آن نوشته شده جزء A یا اپوکسی یا Epoxy؛ ظرف کوچک‌تر، هاردنر است که روی آن نوشته شده جزء B یا هاردنر یا Hardener.

توجه به وزن رزین و هاردنر

ممکن است دو ظرف وزن یکسانی داشته باشند. در این حالت، نسبت اختلاط ۱به ۱ خواهد بود؛ یعنی هر مقدار از جزء A برداشتید، همان مقدار هم باید از جزء B بردارید تا مخلوط به نهایت سختی برسد؛ اگر وزن دوظرف برابر نبود حتماً نسبت اختلاط را از فروشنده بپرسید.
نسبت وزنی دو جزء بنا بر نسبت اختلاط (دستور مصرف کارخانه ی تولیدکننده) متفاوت استاگر هیچ‌یک از اسامی ذکرشده در بخش اول و دوم روی ظرف رزین چوب نوشته نشده بود: در اغلب نمونه‌های موجود در بازار، ظرف بزرگ همان جزء A و ظرف کوچک جزء B است.

کیفیت رزین را بسنجید

متأسفانه افراد سود‌جو با مخلوط‌ کردن حلال‌های مختلف با رزین چوب، کیفیت رزین را از بین می‌برند و باعث بروز مشکلات جسمی برای خریدار می‌شوند. اگر درب ظرف اپوکسی (جزء A) را باز کردید و بوی حلال مثل استون را حس کردید مطمئن باشید این رزین برای شما مشکل ساز خواهد شد. هاردنرها به دلیل وجود پلی آمین مقداری بو دارند و این مساله طبیعی است.

عدم شفافیت ظرف رزین

موقع خرید رزین چوب دقت کنید ظرف مواد بهتر است شفاف نباشد. چون هاردنر در مقابل نور حساس است و ممکن است زرد شود. همچنین اپوکسی هم در مقابل نور خورشید حساس است؛ اگر ظرف کوچک است (مثلاً 100 گرم) مشکلی نیست چون مود داخل آن به سرعت مصرف میشود ولی ظروف بزرگ (از نیم لیتری به بالا) میتوانند با گذشت زمان برای هاردنر و اپوکسی مشکل ایجاد کنند.در اکثر موارد، هاردنرها با این ظروف واکنش داده و باعث خشک نشدن کار نهایی میشود.

دقت به محل نگهداری ظرف رزین در فروشگاه

به محل نگهداری ظروف اپوکسی و هاردنر در مغازه فروشنده دقت کنید. اگر ظروف زیر نور خورشید و یا در هوای آزاد (در معرض سرما و گرما) هستند بهتر است خریداری نکنید. محل نگهداری رزین چوب باید سرپوشیده و در محل خشک و خنک باشد به دور از نور خورشید باشد و در محل مرطوب نگهداری نشود (دمای حدود 25 درجه)

توجه به غلظت رزین

به غلظت رزین چوب خریداری شده دقت کنید، باید ببینید برای چه کاربردی نیاز به خرید رزین دارید.. غلظت مخلوط اپوکسی و هاردنری که برای کار با چوب مناسب است حدود 1000 سانتی پوز است و اگر بیشتر از این بود حبابگیری را برای شما مشکل میکند و برای کارهای زیورآلات مناسبتر است. (غلظت دقیق را از فروشنده بپرسید یا از او برگه مشخصات فنی محصول را بخواهید داخل برگه در سطر Viscosity ذکر شده است.)

خرید رزین از فروشگاه معتبر

مهم‌ترین نکته اینکه فقط و فقط از فروشنده ی مطرح و خوش‌سابقه خرید کنید. رزین اپوکسی ماده ی بسیار حساسی است که به‌دلیل قیمت حدودا گران و مصرف زیاد، برای افراد سودجو وسوسه‌کننده است.

ماده سخت کننده رزین چوب چیست ؟

ماده سخت کننده رزین و هاردنر می‌نامند که در نوع اپوکسی چسبناک غلیظ و دوجزئی، هاردنر باید به میزان مشخصی با رزین ترکیب شود و و این مقدار بستگی به ترکیب شیمیایی رزین و هاردنر دارد که شرکت سازنده آن را مشخص می کند. اغلب میزان ترکیب هاردنر با رزین به صورت دو رزین و یک هاردنر می‌باشد.

واکنش بعد از ترکیب رزین و هاردنر شروع می شود که رزین شروع به پخته شدن و خشک شدن می کنند و زمان این واکنش علاوه بر ترکیب دو جز به دما و شرایط محیطی مناسب نیز بستگی دارد.

حداقل زمان خشک شدن رزین چوب چقدر است؟

حداقل زمانی که برای خشک شدن رزین در دمای محیط نیاز است تقریبا ۳۵ درجه و به مدت ۲۴ ساعت می باشد. اما پخته علمی رزین و همچنین واکنش درونی آن مادر تا یک ماه ادامه داشته باشد که می توان گفت رزین بعد از ۲۴ ساعت قابل شکل دهی و پرداخت است.

علت خشک نشدن مخلوط رزین اپوکسی چوب و هاردنر چیست؟

به هنگام کار با رزین اپوکسی و چوب ممکن است با مشکلات ی که شامل موارد زیر می باشد روبرو شوید:

خشک نشدن رزین اپوکسی

چسبناک شدن و نرم شدن رزین اپوکسی

مواردی که باید رعایت کنیم تا به این مشکلات بر نخوریم عبارتند از:

رعایت نسبت اختلاط صحیح:

خشک نشدن رزین می‌تواند به دلیل کم بودن هاردنر در سیستم باشد.

وجود آب یا رطوبت در سیستم:

ظرف اختلاط رزین اپوکسی کاملاً خشک نبوده و یا اینکه سطح کار و یا هوا رطوبت داشته باشد

اپوکسی و هاردنر به خوبی مخلوط نشده باشد

کنترل دما

دمای هوا نباید کمتر از 10 درجه و دمای سطح نباید از 5 درجه سانتی‌گراد کمتر باشد چون واکنش اپوکسی و هاردنر در دمای پایین متوقف می‌شود و رزین خشک نخواهد شد؛گرم بودن بیش‌ازحد هوا هم می‌تواند در خشک شدن رزین اپوکسی اختلال ایجاد کند، حداکثر دمای هوا برای اعمال می‌تواند 50 درجه سانتی‌گراد باشد.

آیا رزین اپوکسی به چوب می چسبد؟

بله اپوکسی رزین تقریبا به تمام سطوح می چسبد. هر چه رزین نازک تر باشد، نفوذ ان به داخل پرز های چوب بیشتر است و به ان بیشتر می چسبد. رزین با قطر بیشتر لایه ای را بر روی سطح می سازد.

ایمنی و بهداشتی کار با رزین و چوب را رعایت کنید

حتی اگر این موضوع به صراحت توسط شرکت های تولید کننده ی رزین بیان نشده باشد.شما باید در یک اتاق دارای تهویه ی مناسب از این محصول استفاده کنید. همچنین توصیه می شود از یک فیلتر تنفسی مناسب،عینک محافظ و دستکش نیتریل استفاده کنید تا با آلرژن های احتمالی تماس نداشته باشید.

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند